Departmental Committees | Education Committees | College Committees | University Committees

Department Leadership

Chair: Eric Klavins
Associate Chair for Education: Payman Arabshahi
Associate Chair for Research: Mo Li
Industry Liaison: Payman Arabshahi
International Programs: Jenq-Neng Hwang

Departmental Committees

Executive Committee More info

Eric Klavins
Scott Hauck
Josh Smith
Maryam Fazel
Mickey Schulz

Engineering Discovery Days Coordinator

ECE Events Team, Jessi Navarre

Promotion & Tenure Review

Lih Lin, Chair
Linda Shapiro, Co-Chair

Lytle Lecture Committee

Maryam Fazel, Associate Chair for Research

Research Committee

Mi Li, Chair
Karl Bohringer
Blake Hannaford
Daniel Kirschen
Eric Klavins

Education Committees

Undergraduate Education

Payman Arabshahi, Associate Chair for Education
Lih Lin, Undergraduate Program Coordinator
Stephanie Swanson, Director, Academic and Student Services
Lauren Van Fossen, Lead Undergraduate Advisor
Chris Overly, Curriculum Manager

Undergraduate Admissions

Spring: Committee is made up of volunteers and meets in Spring Quarter

Undergraduate Scholarship

Spring: Committee is made up of volunteers

Undergraduate Research Committee More info

TBA

ABET Committee

Tai Chen, Chair

HKN-IEEE Student Advisor More info

Jim Ritcey, Professor
Whitney Thomas, Senior Undergraduate Advisor

Student Advisory Board

TBA

Graduate Education

Payman Arabshahi, Associate Chair for Education
MP Anantram, PhD Graduate Faculty Program Coordinator
Scott Hauck, MS Graduate Faculty Program Coordinator
Stephanie Swanson, Director, Academic and Student Services
Jennifer Huberman, Lead Graduate Academic Counselor. Graduate Programs
Mack Carter, Program Coordinator – Graduate Programs

PhD Admissions Committee

MP Anantram, Lead Graduate Program Coordinator
Stephanie Swanson, Director, Academic and Student Services
Jennifer Huberman, Lead Academic Counselor, Graduate Programs
Payman Arabshahi, Associate Chair for Education
Mo Li, Associate Chair for Research
Chet Moritz, CJ and Elizabeth Yun Hwang Endowed Professor
Matt Reynolds, Associate Professor
Mack Carter, Program Coordinator, Graduate Programs
Niveditha Kalavakonda, Graduate Student Staff Assistant

MSEE Admissions Committee

Scott Hauck, MS Graduate Faculty Program Coordinator
Stephanie Swanson, Director, Academic and Student Services
Jennifer Huberman, Lead Academic Counselor, Graduate Programs
Payman Arabshahi, Associate Chair for Education
Mo Li, Associate Chair for Research
Chet Moritz, CJ and Elizabeth Yun Hwang Endowed Professor
Matt Reynolds, Associate Professor
Mack Carter, Program Coordinator, Graduate Programs
Niveditha Kalavakonda, Graduate Student Staff Assistant

Fellowship Committee

Scott Dunham, Chair
Amy Orsborn
Baosen Zhang
Michael Taylor
Sreeram Kannan
Stephanie Swanson, Director, Academic and Student Services (Ex-Officio)

Graduate Student Association Advisor

Jennifer Huberman, Lead Graduate Academic Counselor

Peer Teaching Review

Denise Wilson

Curriculum Group Chairs More info

Controls and Robotics: Sep Makhsous
Devices: Denise Wilson
Energy: Daniel Kirschen
Communications: Payman Arabshahi
SIP: Maryam Fazel
VLSI: Chris Rudell
Embedded: Scott Hauck
Neural engineering: Chet Moritz

Curriculum Committees  More info

Undergraduate Core Courses Committee
Denise Wilson, Chair
Payman Arabshahi, Associate Chair for Education
Tai Chen, Faculty ABET Coordinator
Mahmood Hameed, Assistant Teaching Professor
Sep Makhsous, Assistant Teaching Professor
Chris Overly, Curriculum Manager
Stephanie Swanson, Director of Academic Services
Lauren Van Fossen, Lead Undergraduate Advisor
Jackson Shepard, BSECE Student

Undergraduate Elective Courses Committee
Payman Arabshahi, Associate Chair for Education, Chair
Akshay Gadre, Assistant Professor
Jenq-Neng Hwang, Professor
Lih Lin, Faculty Undergraduate Program Coordinator
Chris Overly, Curriculum Manager
Stephanie Swanson, Director of Academic Services
Whitney Thomas, Senior Undergraduate Advisor
Ewan Lister, BSECE Student

Graduate Programs Committee
Mo Li, Associate Chair for Research, Chair
M.P. Anantram, Faculty Graduate Program Coordinator
Payman Arabshahi, Associate Chair for Education
Scott Hauck, Professor
Chris Overly, Curriculum Manager
Stephanie Swanson, Director of Academic Services
Nivii Kalavakonda – ECE PhD Student
Pranav Murali – MSEE Student

Professional Education

Professional Masters Program Committee

Josh Smith, Professional Masters Program Faculty Coordinator
May Lim, Professional Masters Program Coordinator
Les Atlas
Maryam Fazel
Payman Arabshahi

College CommitteesMore info

College of Engineering – College Council

Sumit Roy

College of Engineering – Committee on Educational Policy (CEP)

Daniel Kirschen

College of Engineering – Direct to College (DTC)

Jim Ritcey
Katherine Sykes

College of Engineering – Promotion/Tenure Committee

Daniel Kirschen

Engineering Library Representative

TBA

Faculty Advisor – SWE

TBA

University Committees

Environmental Stewardship Advisory Committee

Faculty Senate Representatives

Jim Ritcey

Faculty Senate Representative to the Campus Security Advisory Committee

Faculty Council for Multicultural Affairs

Faculty Council on University Facilities and Services

Rich Christie

Faculty Council for Faculty Affairs

Faculty Council on University Relations

Class Support Services Faculty Advisory Council

University Committee on Public Exercises

CPAC Vision Committee

UW Combined Fund Drive Committee

Ary Prasetyowati, ECE Front Desk